Wiele osób uważa, że tłumacz techniczny zajmuje się tylko instrukcjami obsługi. Nie stanowią one 100% tekstów technicznych, choć jest ich najwięcej. Poniżej przedstawiam inne rodzaje tekstów, z którymi spotyka się tłumacz w swojej pracy.

Instrukcja obsługi

Zacznijmy jednak od najpopularniejszego tekstu technicznego, czyli instrukcji obsługi. Najczęściej wyobrażamy ją sobie jako nudną i dość grubą książkę dołączoną do urządzeń takich jak odkurzacz, pralka czy robot kuchenny. Nie sa to jednak jedyne instrukcje, które trafiają do tłumacza. Sporą część stanowią instrukcje maszyn, np. rębaków, tamponiarek pneumatycznych, czy maszyn rolniczych. Są to teksty, które nie zostaną rzucone w kąt, ale będą wykorzystywane przez wykwalifikowany personel. Oprócz tego instrukcje stanowią opisy na produktach, np. szamponach czy płynach do płukania jamy ustnej (jaką użyć ilość płynu, jak ją zastosować, co zrobić w przypadku kontaktu z oczami).

Interfejs programowania aplikacji (API)

Są to teksty związane z informatyką, ale w dużej mierze stanowią instrukcje tego co użytkownik musi zrobić. Najczęściej są to aplikacje pomagające korzystającemu przejść przez kolejne kroki w sklepie online, grze lub programie.

Dokumentacja techniczna

Obejmuje różne dokumenty, takie jak normy, rysunki, katalogi, ale także dokumentację inwestycyjną, techniczne biuletyny informacyjne oraz kosztorysy i harmonogramy. Jest głównym celem jest utrzymanie urządzeń w dobrym stanie technicznym oraz żeby inwestycja przebiegała prawidłowo.

Software Development Kit (SDK)

Kolejny rodzaj tekstów, który dotyczy informatyki. Jest związany z API i służy do tworzenia aplikacji wykorzystujących konkretną bibliotekę lub sprzęt. Tutaj spotykamy się z kodamy źródłowymi oraz plikami nagłówkowymi.

Tekst naukowo-techniczny

Ten rodzaj tekstów obejmuje artykuły naukowe, referaty oraz podręczniki. Teksty te są wykorzystywane przez studentów lub zamieszczane w czasopismach (zarówno papierowych, jak i online), a także podczas spotkań firmowych.

Nie są to oczywiście wszystkie rodzaje tekstów technicznych. Warto jednak pamiętać, że składają się na nie nie tylko nudne instrukcje urządzeń domowych.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *