Wszędzie słyszymy o szkoleniach. Sa one zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Jedne są płatne, a drugie darmowe. Jednym słowem od wyboru do koloru. Ale co z tłumaczami? Czy tłumacz musi się szkolić? Do wykonania usługi wystarczy przecież znajomość dwóch języków. Czy na pewno?

Zarówno w tłumaczeniach ustnych, jak i pisemnych możemy tłumaczyć z lub na język obcy. Zwykle tłumaczenie na język obcy jest trudniejsze, ponieważ wymaga bardzo dobrej znajomości języka. Nie tylko od strony gramatycznej, ale przede wszystkim, jak językiem posługują się w danym kraju, aby tekst brzmiał naturalnie.

Tłumacze mają również swojej dziedziny, w których się specjalizują. Jeśli tłumacz mówi, że jest wstanie przetłumaczyć każdy tekst, to raczej tego nie potrafi i warto rozważyć, czy chcemy ryzykować jakość tekstu. Najczęściej specjalizują się w dwóch lub trzech obszarach. Dlaczego? Dlatego, że każde tłumaczenie wymaga specjalistycznej wiedzy. Sama znajomość języka to za mało.

Jedno słowo w zależności od specjalizacji może mieć inne znaczenie. Dlatego tak często mówi się, że najważniejszy jest kontekst. Tak samo jak w naszym ojczystym języku musimy się szkolić, aby wykonywać dany zawód, tak i w tłumaczeniach trzeba znać specjalistyczne słownictwo, którego większość ludzi nie używa na co dzień.

Czy zatem tłumacz musi się szkolić?

Nie. Oczywiście, że nie musi. Jednak wtedy zostanie w tyle, straci klientów, a jego tłumaczenia będą kiepskiej jakości. Nie trzeba się szkolić, zdobywać wiedzy i robić coś więcej, ale wtedy nie ma co liczyć na lepsze zarobić i bycie najlepszym w swojej dziedzinie.

Każdy tłumacz, któremu zależy na wysokiej jakości swojej pracy powinien ciągle szkolić. To wcale nie musi oznaczać jeżdżenia na kursy na drugi koniec kraju. Wiele szkoleń odbywa się online, a wiedzę można przecież czerpać też z programów czy książek.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *